Ažurirano, Jun, 2022.
Webinari su moćan alat marketinga, komunikacije i prodaje. Internet marketari, blogeri, preduzetnici i kompanije koriste webinare da se povežu sa klijentima, poslovnim partnerima, kolegama.
Webinari se koriste za promociju proizvoda, usluga, kompanija, za poslovne sastanke i edukaciju saradnika, komunikaciju sa kupcima.
Koriste se u različitim oblastima (obrazovanje, mediji, profesionalno…) i za različite namene. Postoje besplatni i plaćeni servisi za webinare i online konferencije.
I jedni i drugi će svojim mogućnostima vašu komunikaciju podići na viši nivo. Ja vam u ovom članku dajem listu sa nekoliko besplatnih servisa koje možete koristiti bilo gde u svetu, a možda ćete neki poželeti i da isprobate.
Šta je webinar?
Webinar je online sastanak koji se održava u realnom vremenu preko interneta. Poznat je i kao seminar, web konferencija. Koristi se kao strategija u internet marketingu.
Ključno obeležje webinara uživo je da imaju mogućnost živog razgovorima i interakcije sa korisnicima.
Velika prednost webinara što se mogu slati i primati informacije u realnom vremenu.
Možete komunicirati sa učesnicima putem chat-a, pokrenuti anketu, deliti digitalne materijale, podeliti svoju radnu površinu.
Kako funkcioniše webinar?
U toku održavanja webinara organizator komunicira sa svojom prijavljenom publikom koja webinar prati preko svog računara ili mobilnog telefona, koristeći web kameru, slušalice i mikrofon.
Učesnici slušaju, gledaju i komuniciraju sa osobom (koja može prikazivati prisutnima tabele, grafike, prezentacije, slike, infografike, itd. ) tako što koriste video, tekst i komunikaciju na forumu.
Događaj se može snimiti i poslati svim učesnicima u slučaju da su nešto propustili.
Da bi lako i jednostavno pokrenuli webinar, postoji veliki broj servisa za webinare.
Webinari mogu promeniti nešto ili sve u vašem poslovanju, u zavisnosti od vrste webinara koji praktikujete.
Evo nekoliko prednosti webinara i zašto su toliko značajni za vaš posao:
Webinari vas mogu pozicionirati kao autoriteta u niši, oblasti kojom se bavite
Kada se organizuje besplatan vebinar, mnogi će pomisliti da je to besplatno i da niko to neće slušati. Ja mislim da će vaši saradnici i publika itekako slušati.
To što je nešto besplatno ne znači da ne postoji razmena za koristan sadržaj. Vaši posetioci će morati da se registruju, upišu datum u kalendar, odvojiti za vas 1-2 sata svog vremena. Ova činjenica vas i pre webinara deklariše kao eksperta.
Polaznicima webinara možete preneti veliku vrednost
Webinari se razlikuju od drugih oblika dostavljanja sadržaja publici i zato je prenošenje znanja jedan od ključnih razloga zašto se kompanije i pojedinci odlučuju da drže webinare.
Ne samo da vaša publika prisustvuje, nego može postavljati pitanja i dobiti na licu mesta povratne informacije.
Putem webinara možete ostvaritit prodaju, bez da prolazite mnogo faza
U praksi, najbolji webinari edukuju i prodaju istovremeno. Sadržaj koji se pokazao efikasnim uglavnom prikazuje probleme koje publika ima, daje odgovore i pobija primedbe, isporučuje vrednost bez previše učenja.
Pre svega treba da pokažete publici zašto baš to želi što vi nudite i dok završite sa izlaganjem, prodaja je sastavni deo, jer korisnici to već žele da kupe:).
Webinaru mogu pristupiti osobe iz celog sveta tako da sa njima možete komunicirati
Velika prednost proističe prvo iz toga što nikada ne morate napuštati svoj dom i kompjuter kako bi preko interneta razgovarali sa stotinama ljudi.
Najbolje kod webinara je upravo ova mogućnost, gde za dva sata možete doći do novih korisnika i kupaca. Za ovako nešto bi morali da putujete po celom svetu.
Webinari održavaju vašu publiku aktivnom
Pošto se webinari dešavaju uživo, oni su jednokratni događaji. U slučaju da korisnik propusti Webinar ili se kasno uključi neće ispratiti Webinar, pa će to biti propust za njega. Webinar nije video snimak da se može prekinuti i slušati u bilo koje vreme.
Samim prisustvom na Webinaru korisnik dobija mogućnost da da svoje mišljenje, da odgovore na pitanja, postavi pitanje, itd. Kada se diskutuje o proizvodu koji se prodaje, korisnici su koncentrisani na vrednost, pa kasnije i na prodaju.
Pomoću Webinara možete doći do novih pretplatnika
Webinari su odličan nači da dobijete nove pretplatnike na email listu, jer je za webinar potrebna neka vrsta registracije. Samom prijavom izrazili su želju da čuju više o onome što imate da kažete.
Postoji mnogo načina da putem webinara privučete posetioce. Neki od njih je oglašavanje, email lista, vaš sajt, itd.
Webinar nosi mogućnost da izgradite odnose sa novim pretplatnicima
Kroz webinar obrazujemo i dajemo vrednost orisnicima tako što ima pomažemo da razumeju na koji način je naš proizvod važan za njih.
Ovo pruža mogućnost da ostavite dobar utisak na ljude koji su tu došli prvi put i da sa njima razgovarate uživo i gradite lične odnose.
Na webinar možete pozvati gosta i pozvati njegovu publiku
Ovo je jedan od načina da proširite svoj uticaj na širu publiku, steknete nove pretplatnike na email listu i ostavite dobar utisak.
Kada dovedete nekog stručnjaka, povezujete se sa imenom te osobe, brendom, tako da i vas posmatraju kao stručnjaka. Ovo mnogo može uticati na veći broj prijavljenih gledalaca.
Webinar vam može ubrzati prodajni proces
Razlog ovome leži u tome što vam webinari za kratko vreme mogu dovesti do prodaje, jer spajaju edukaciju i sve korake, kao što su odgovori na pitanja, primedbe na jednom mestu.
Ovo je dobro za preduzetnike i kompanije koje su na početku izgradnje posla.
1. Zoom
Zoom je poznat po kvalitetnom softveru za webinare i konferencije. Odlikuje ga brzina i jednostavnost upotrebe, a koriste ga pojedinci za ličnu upotrebu, za manji broj korisnika.
U njegove osnovne karakteristike spadaju:
- Mogućnost deljenja ekrana
- Mobilne aplikacije su povezane sa pozivima
- Lokalno i Cloud snimanje
- Prilagođavanje URL-a za sastanke
- Telefonska integracija sa VOIP i video konferencijama
- Aplikacija zasnovana na korišćenju pretraživača za desktop ili se prilagođava vašim potebama
- SSL obezbeđeni sastanci, AES 256 bitno šifrovanje
- Deljenje mobilnih aplikacija za hostove na tabletima i telefonima
- Cena: za 100 učesnika besplatno, neograničen broj poziva, s tim da vam je na ovoj platformi vreme trajanja webinara ograničeno na 40 minuta. Za dodatne funkcije plaćate $14,99 mesečno.
2. Yotube i Facebook Live
Već vam je poznato da su Youtube i Facebook dva najveća servisa za emitovanje uživo. Nude mogućnost interakcije sa publikom, kao i različite načine za privlačenje većeg broja gledalaca. Neke od karakteristika su:
- Ove platforme se automatski podešavaju za gledaoce
- Prisutna je publika koja ima naloge na ovim društvenim mrežama
- Možete ograničiti privatnost na Facebook-u na neke grupe gde su vaši članovi registrovani
- Možete unapred zakazati prenos na obe platforme
- Pružaju detaljnu analitiku na Kontrolnim tablama
- Nema ograničenja broja gledalaca
- Dobijate podršku različitih aplikacija koje proširuju funkcije
- Mogućnost da se prati sa mobilnih uređaja
- Cena: Besplatno
3. Skype
Skype je jedan od prvih servisa na internetu. Da bi koristili Skype, potrebno je da instalirate program i otvorite korisnički nalog. Najčešće se upotrebljava besplatno za video razgovore i govorne pozive.
Istom konferencijskom pozivu može prisustvovati i do 25 osoba. Skype nudi opciju za deljenje ekrana, što je veoma korisno za individualne treninge. Skype karakteristike:
- Poziv sa jednog Skype-a na drugi
- Grupni video poziv
- Grupni govorni poziv do 25 osoba
- Deljenje datoteka
- Deljenje ekrana
- Slanje kontakata
- Aplikacije treće strane za poboljšanje funkcionalnosti
- Cena: Besplatno
4. Google Plus Hangouts
Google Plus Hangout je servis za razgovor i sve što vam je potrebno za korišćenje ovog servisa je Google Plus nalog.
Google + Hangouts je takođe veoma popularan i često korišćen servis za povezivanje sa klijentima, prijateljima, kolegama. Jednostavan je za korišćenje, pokreće se iz pretraživača i omogućava kvalitetne grupne video razgovore u realnom vremenu.
Ovde imate u ponudi brojne funkcije za radionice, sastanke, prezentacije. Jedino što ovde ne možete još da očekujete jeste da prodate proizvode ili naplaćujete nešto svojoj publici. Glavne karakteristike su:
- Možete automatski snimati i objaviti na Youtube svoj hangout
- Učestvuje do 10 osoba u jednom audio ili video pozivu
- Link možete dodati na svoj sajt, Youtube još dok se emituje uživo
- Radi na svim uređajima
- Deljenje ekrana
- Tokom trajanja možete slati email-ove, fotografije, chat poruke
- Cena: Besplatno
5. Anymeeting
Anymeeting kao webinar platforma omogućava da imate i do 200 polaznika. Korisna opcija je što poseduje softver za snimanje, tako da webinar možete ponovo gledati, a i podeliti ga učesnicima.
Sa besplatnim korišćenjem ide i postavljanje njihovih reklama, što može da bude mana zbog ometanja učesnika. AnyMeeting osnovne karakteristike:
- Pogodan je za velike i male sastanke
- Omogućeno deljenje ekrana
- Omogućena interakcija sa publikom
- Prilagođeno brendiranje sastanka
- Snimanje
- Korišćenje Youtube videa
- Ugrađen PowerPoint
- Prilagođen mobilnim uređajima
- Integrisan sa Twitter-om i Facebook-om
- Prilagođeni URL sastanka
- Cena: besplatno za 4 osobe, besplatna proba 14 dana, za 10 polaznika se plaća mesečno $18
6. BigBlueButton
BigBlueButton je besplatan online servis otvorenog koda, naročito korišćen u sektoru obrazovanja za potrebe online učenja.
BigBlueButton omogućava deljenje različitih dokumenata, korišćenje radne table, video/audio snimaka. Takođe može da snima sesije, a ima i aktivnu zajednicu programera koji redovno dodaju nove funkcije.
BigBlueButton omogućava:
- Deljenje videa, audia, prezentacije u realnom vremenu
- Uživo tablu za pisanje
- Ne postoji ograničenje koliko kamera možete podeliti u sesiji
- Integriše se sa različitim platformama za upravljanje sadržajem, kao što je WordPress
7. OpenMeetings
OpenMeetings je besplatan servis otvorenog koda koji podržava i video i audio konferencije. Možete ga pokrenuti iz pretraživača ili ga instalirati na svom serveru, što Vam omogućava da imate neograničeno učesnika.
Možete da delite ekran, koristite tablu za pisanje i prikazivanje slika i dokumenata u svim formatima, snimate sastanke. OpenMeetings je projekat softverske kompanije Apache.
Omogućeno je da šaljete email-ove korisnicima, sprovodite ankete, da prilagodite opcije za svakog korisnika pojedinačno, kao i da dodatno menjate kvalitet zvuka, video snimka, rezoluciju kamere.
- Možete prikazivati video, video+audio, samo auduo, samo slike
- Po završetku imate mogućnost da menjate kvalitet videa, audia
- Možete birati više rezolucija kamere i ulazne uređaje
- Snimljene verzije možete preuzeti kao AVI i FLV datoteke
- Mogućnost da birate deo ekrana za deljenje
8. Join.me
Ova platforma je pogodna za korišćenje od strane tima, kompanija, pojedinačnih preduzetnika. Možete joj pristupiti preko mobilnih uređaja, ali i iOS uređaja. Besplatna verzija je omogućena za tri učesnika sastanka. Za plaćenu dobijate više proširenih funkcija.
- Prilagodite URL webinara svojim potrebama
- Imate mogućnost da prilagodite pozadinu webinara i budete kreativni
- Dobijate bolji audio snimak, jer je platforma integrisana sa OpenVoice
- Dobijate opcije za deljenje ekrana jednim klikom
9. ShowDocument
ShowDocument je servis za online sastanke i saradnju u realnom vremenu. Od integrisanih funkcija ima:
- Deljenje ekrana
- Alate za radnu tablu
- Chat prevodilac, Chat (audio, video, tekst), deljenje web stranica, Youtube videa i Google mapa.
- Njegovu funkcionalnost možete povećati pomoću App centra na njihovom sajtu.
- Za češće korišćenje možete instalirati Chrome ekstenziju ili Firefox Add-on.
- Postoji i Android aplikacija za sve koji žele da pristupe ovom servisu preko mobilnog uređaja.
10. Chatango
Chatango je servis gde možete brzo podesiti sastanak ili webinar na svom sajtu. Neke od karakteristika ovog servisa su:
- Moderator ima veliki broj opcija na raspolaganju, koje možete upotrebiti naročito kada je u pitanju sajt sa velikim brojem posetilaca: može banovati desktruktivne učesnike, onemogućiti privatne poruke, može uvesti zabrane za anonimno slanje poruka, koliko često mogu slati poruke, može da banuje određeni proxy ili VPNs servis, itd.
- Funkcioniše na mobilnim telefonima, tabletima i desktop računarima.
- Podržana HTTPS protokolim i zaštitom
- Ima HTML5 podršku što znači da možete da dodajete svoj kod, menjate boju, veličinu
- Koristi se na različitim vrstama web sajtova
Danas u svetu ljudi sve češće komuniciraju i sarađuju preko interneta i veoma je važno da imaju pouzdano sredstvo, a ujedno i jednostavno za pristup i upotrebu.
Koje aplikacije ćete vi odabrati zavisi od potreba, od brojnosti vaše publike, da li vam je poznata ili nije i mnogih drugih faktora.
Ako su vam ove informacije koristile, podelite ih sa prijateljima na Facebooku, Twitter-u i ostavite komentar sa svojim iskustvom.
Hvala na čitanju!
EzTalk je trenutno, uz Zoom i ClickMeeting, najjače platforme za vebinare. Hvala za ove korisne informacije, od Vas uvijek neka dobra stvar.
Veliki pozdrav od mene. ?
Hvala na korisnim informacijama.
Draga Rajna,
Hvala Vama što ste moj posvećeni čitalac, kao i za svaki feedback:).
Drago mi je da u mojim tekstovima nalazite nešto korisno za sebe.
Ako imate pitanja, slobodno se javite, rado ću pomoći i odgovoriti.
Sve najbolje Vama i svemu što radite!